<  Poprzedni Spis Treści Nastepny  >

ManualSZKP - Tydzień 2 / Dzień 2

Witamy w kolejnym dniu treningowym z cyklu #ManualSZKP! Dzisiaj będziemy dalej pracować nad dobyciem broni z kabury i prezentacją.

Ostatnim razem ćwiczyliśmy prezentację broni z postawy niskiej/wysokiej gotowości. Dzisiaj pójdziemy krok dalej i będziemy ćwiczyć ją zaczynając z ręki spoczywającej na broni w kaburze.

Dłoń spoczywająca na broni powinna być umieszczona w docelowej pozycji, nie będziesz miał możliwości zmiany chwytu po jej wyciągnięciu. Dlatego pierwszą rzeczą na jaką powinieneś zwrócić uwagę jest kabura i jej umiejscowienie na ciele. Budowa kabury powinna pozwolić na poprawny chwyt broni. Jej umiejscowienie na ciele powinno pozwolić na poprawny chwyt broni w naturalnej postawie ciała, bez odchylania się na boki czy pochylania do przodu. Jeśli uznasz, że twoja kabura na to nie pozwala, pokombinuj z jej ułożeniem lub zacznij rozglądać się nad innym modelem.

Druga dłoń powinna być umiesczona przy klatce piersiowej, w tym miejscu, w którym dłonie będziemy łączyć na broni - czyli mniej więcej w tym miejscu, w którym wypadają wasze ręce gdy klaszczecie. Dzisiaj będziemy zaczynać ćwiczenie z takiego ustawienia, ale gdy w przyszłości będziemy ćwiczyć pełny cykl dobycia broni, to w momencie gdy jedna ręka będzie szła na broń w kaburze, druga od razu będzie podnoszona do klatki piersiowej i będzie czekała na broń.

Jeśli chodzi o samo dobycie broni, powinniście pamiętać o następujących kwestiach:

Jeśli twoja kabura posiada jakiekolwiek zabezpieczenie, które należy zwolnić zanim będzie można wyciągnąć z niej broń - zawsze ćwicz z zablokowanym. Nie ułatwiaj sobie zadania, ponieważ na zawodach i w realnej sytuacji nie będziesz miał takiej możliwości.

A teraz czas na ćwiczenie.

PAMIĘTAJ! PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO TRENINGU NA SUCHO SPRAWDŹ WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA!

 1. Nie przechowuj amunicji w pobliżu miejsca, w którym ćwiczysz.
 2. Upewnij się dokładnie, zanim przystąpisz do ćwiczeń, że twoja broń i wszystkie magazynki są rozładowane: sprawdź wszystkie magazynki w ładownicach, wyjmuj magazynek z broni i go sprawdź, sprawdź komorę nabojową.
 3. Upewnij się, że nie pomyliłeś zbijaków z amunicją!

ĆWICZENIA

Ćwiczenie wykonuj według własnych preferencji - w pasie z oporządzeniem lub z kabury do skrytego noszenia broni. Możesz też wykonać ćwiczenie dwukrotnie, za każdym razem w innej konfiguracji sprzętowej. Jeśli twoja kabura posiada zabezpieczenie, upewnij się, że jest ono w pozycji zamkniętej/zablokowanej, tak abyś musiał je zwolnić zanim zaczniesz dobywać broni.

 1. Ustaw na timerze losowy czas startu i par time 3 sekundy.
 2. Stań w postawie, z jedną ręką na kaburze a drugą przy klatce piersiowej. Odciągnij zamek pistoletu aby napiąć iglicę.
 3. Włącz timer.
 4. Na dźwięk timera zacznij przyjmować postawę do oddania strzału - powinieneś to robić tak długo, ile ustawiłeś czasu na timerze, czyli na początku bardzo powoli, przez 3 sekundy.
 5. Powinieneś zakończyć zgrywanie przyrządów na celu tuż przed drugim dźwiękiem timera.
 6. Na drugi dźwięk timera oddaj strzał.
 7. Trzymając ściągnięty język spustowy odciągnij zamek. Zagraj ponownie przyrządy na celu i zapracuj na resecie.
 8. Jeśli miałeś jakieś problemy z wykonaniem ćwiczenia, powtórz je bez zmiany czasu na timerze.
 9. Jeśli wszystko poszło dobrze, zmniejsz czas o 0.1 i powtórz ćwiczenie.
 10. Pamiętaj o kontroli postawy i chwytu za każdym razem, nie rób ćwiczenia na “odwal się”.
 11. Zapisz najniższy czas do jakiego udało ci się zejść i wykonać ćwiczenie poprawnie.
<  Poprzedni Spis Treści Nastepny  >